#książka - "Noc" R. Grzywacz

Obiecałam sobie, że zacznę czytać twórczość naszych rodzimych autorów. Teraz mam ku temu jeszcze lepszą okazję, a polscy autorzy na mojej półce, nie ograniczają się tylko do Mroza, Adamczyka i szkolnych lektur. Czysta radość i szczęście!

Oświetlenie mojego biurka/parapetu lubi płatać figle

Po popołudniowej drzemce, rozbudzającym prysznicu i stawiającej na nogi kawie, bohater rusza w nocną podróż. Nocną, niezwykłą podróż. Jest świadkiem niecodziennych zdarzeń i niewiarygodnych wypadków. Odbywa podróż taksówką, której kierowca wyskakuje w biegu i przedwojennym tramwajem unoszącym się w przestworzach. Spotyka na swojej drodze fantastyczne postacie. A wszystko to w jedną noc.
"Noc" to zbiór czternastu miniaturowych opowiadań. Razem tworzą one magiczną opowieść o podróży po uśpionym mieście, magii jaką ono posiada i reakcjach jakie wywołuje.
Jawa miesza się tutaj co po chwila ze snem, nadając książce magicznego klimatu, a momentami lekkiej nuty tajemniczości. Wyobraźnia ma tutaj pełne pole do popisu, a czytelnik na chwilę może zapomnieć o prawdziwym świecie. Ma w sobie kilka naprawdę ciekawych, momentami lekko ironicznych, uwag i przemyśleń.
Praktycznie cała jest monologiem, niezwykle mało tu dialogów. Toczą się one właściwie jedynie miedzy bohaterem, a fantastyczną postacią jaką spotyka na swojej drodze, w czasie tej podróży. Książka jest pełna opisów miasta, tego co bohater widzi, czuje oraz tego, nad czym rozmyśla w te magiczną noc. Autor tworzy zupełnie inny, nierzeczywisty, obraz istniejącego miasta.
Nie jest do końca tym czego szukam w książkach, ale na pewno była ciekawą odskocznią od moich literackich przyzwyczajeń. Wprowadziła magiczny i refleksyjny nastrój, pozwalając na chwilę zapomnieć o wszystkim dookoła.


Za możliwość przeczytania Nocy dziękuje wydawnictwu Novae Res.

19 komentarzy:

 1. Jakoś nie jestem do końca przekonana, czy chcę to przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytając twoją recenzję zapragnęłam przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że zdecydowanie muszę przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi dobrze, ale... jakoś mnie nie przekonuje. Nie wiem. Chyba odstrasza mnie to, że książka w większości jest monologiem, czego naprawdę nie lubię... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o tej książce.
  Ja też sobie przyrzekłam, że będę czytała książki polskich autorów, więc rozejrzę się za tymi opowiadaniami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Opowiadania to nie moja bajka, a jeśli juz to rozbudowane. Patrząc na grubość książki, naprawdę muszą być króciutkie. ;) Piękna okładka, to ona pierwsza skupia wzrok. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości to jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 8. Katalogowy Świat Wychodzi na przeciw swoim podopiecznym!
  Wszyscy świetnie wiemy ile różnych katalogów znajduje się na blogspocie, wiele blogów jest zapisanych nie tylko do jednego, a do wielu. Dużo osób informuje katalogi o nowych postach u siebie, co zajmuje dużo czasu, który nie zawsze jest! Dlatego postanowiłam dodać do układu gadżet który jest w stanie sam się aktualizować w dowolnej chwili i informować każdego kto wejdzie, że właśnie dodałeś nowy post!
  Zdaję sobie sprawę z tego że nie wszyscy chcą aby katalog informował o ich nowych postach, dlatego hojnie rozdaję tą informację, która ma na celu poinformowania Was o nowym planie powiadamiania Nowych Postów oraz pytaniem, czy się zgadzasz? :)
  Jeśli tak, to zapraszam do katalogu, aby zostawić krótką informację w zakładce "Nowe Posty" w której wystarczy że napiszesz "Zgadzam się" oraz podanie adresu swojego bloga lub blogów.
  Wtedy nic już nie musisz robić, blogspot sam, automatycznie będzie powiadamiać na katalogu o dodanym nowym poście, a Ty oszczędzisz czas który normalnie poświęcałbyś/poświęcałabyś na pisaniu i publikowaniu zgłoszenia posta :))
  W razie pytań zapraszam do zakładki Pytania

  Zapraszam! :)
  I przepraszam za spam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka zwraca uwagę, jednak opowiadanka pewnie bardzo króciutkie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej książce, ale raczej nie żałuję, bo nie mam na nią ochoty, chociaż okładka na pewno zwraca uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jestem pewna, czy to książka w moim stylu, ale muszę przyznać, że okładka mnie zachęca :)

  www.bookyourself.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka podbiła moje serce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mnie zachęciłaś. Zapisuje sobie tytuł ;>

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mówię nie :) może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeczytałam. .......polecam......bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 16. Największą zaletą jest to, że można chodzić z książką po mieście i dostrzec niezauważalne lub zauważalne z innego punktu widzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie na twórczości polskich autorów przyjdzie jeszcze czas :P

  http://ksiazkoweimperium-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Ostatnio przyglądałam się jej na stronie wydawnictwa. Może kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarz to dla Ciebie chwila, zaledwie kilka uderzeń w klawiaturę. Jednak dla mnie, jest to ogromna siła motywująca do działania. Dlatego dziękuje Ci za każde słowo jakie tu zostawiasz. ;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.